Sohbet Et!
BURADA SOHBET ZİL ZURNA!
Sohbet siteleri arasında kullanıcıların keyifli zaman geçirmesi için hizmet veren site 100'den fazla kullanıcıya sahiptir.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Muhabbet Odalarında Chat Ahlakı

Muhabbet Odalarında Chat Ahlakı

Doğa durumunda herkes eşittir. Fakat zihinsel ve bedensel olarak engelli olanlar için bu eşitlikten nasıl bahsedilebilir? Çeşitli psikologlar insanın gerçek doğasının ortaya çıkmasını “savaş durumu” olarak tanımlamaktadır. Her dönemde insanlarda içsel savaş vardır ve bu yüzden de insanın yapısında bencillik ve saldırganlık gibi durumlarda hep var olmuştur. Bu bencillik ve saldırganlığın sadece devlet ve yasalar tarafından dizginlenebileceğini söylemektedir.  Yararcı etiği, bencillik ve saldırganlığın insan doğasından kaynaklandığını savunmuştur.  Yararcı etiğin bireyin dışında toplumsal yarar etiği olarak da anlaşılması gerektiğini belirtmişlerdir. Bilir kişilere göre göre insan davranışlarını bencillik, kötülük, merhamet; insan iradesini ise düşünce, akıl, bilinç ve karakter belirlemektedir. İrade bir engelle karşılaştığında acı, amacına ulaştığında ise mutluluk ortaya çıkar.  Bencilliğin teorik, kötülüğün ise pratik olduğunu düşünen insanlar  ikisi arasında bir ayrım yapmıştır. Araştırmacılara göre bilgi ahlâka zarar vermektedir ancak uygarlaşmanın temeli de akla dayandığını belirtmiştir. İyilik ve erdemin duygularla ilgili olduğunu ve tüm insanlarda temel ahlâk duygusunun bulunduğunu düşünen insanlar ağırlıklıdır. Peki ya Sanal Sohbet Odalarında edilen muhabbetler ahlaki midir?

Sonuç olarak insanın salt kötü olduğunu veya insanın salt iyi olduğunu insan eylemlerinin altında yer alan motiflerden hareketle tam olarak açıklanmadığını söylemek mümkündür. Çift kutuplu yaklaşımları tek kutuplu yaklaşımlardan ayıran özellik, insan doğasını indirgemeci bir bakışla ele almamalarıdır. İnsan doğasında iyi ve kötü ilkeler bir arada bulunmaktadır. İslâmi düşünenler bu konu üzerinde çok durmuşlardır. Tanınan bir düşünür; bir davranışın iyi ya da kötü olmasını o davranışın alışkanlık haline gelmesini temel almaktadır. Bu kişilerin, insan doğasına yaklaşımı onun siyasi düşüncesi ile ilişkilidir. Onlara göre Chat Odalarında takılmam Etik değildir.

İnsan erdemli toplumda yaşarsa erdemli olmak zorundadır. Düşünürler şehri, erdemli şehir ve cahil şehir olarak ikiye ayırmıştır. Buradaki mecaz, edebiyle Sanal Muhabbet Odalarında bulunanlarla, edep dışı bulunanları birbirinden ayırmaktadır. Yönetici erdemliyse sohbet ortamı da erdemlidir, yönetici cahil ve erdemden pay almamışsa Sohbet Odası da tümüyle cahildir. Bilginler, insanda bütün erdemlerin bulunamayacağını söylerken, çıkarı olanlar  ise bunun mümkün olacağını söylemiştir. Kimi insanlara  göre muhabbet  ahlâkı alışkanlıklardan oluşmaktadır. Bir düşünüre göre ise insan iyi ve kötü fiillerin hangisini alışkanlık haline getirirse diğerini karakter haline getirmesinin zorlaşacağını belirtir. Genel anlamda ahlaki zorunlulukları bünyesinde bulundurması ve sohbet ahlakından ödün vermemesiyle, her insanın aradığı mesafeyi koruyabilen ortamımızla, sizleri de SohbetEuRo.NeT‘e bekliyoruz…

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Ne aramıştınız?

  Kategoriler

  Arkadaşlarını Bul
  #Sohbet odalarında güzel dostluklar
  Müzik Dinle
  #Radyo Kanalımızda müziğin ritmini hisset
  Yardımlaşma
  #Help kanalından yardım alabilirsin
  error: Content is protected !!