Sohbet Et!
BURADA SOHBET ZİL ZURNA!
Sohbet siteleri arasında kullanıcıların keyifli zaman geçirmesi için hizmet veren site 100'den fazla kullanıcıya sahiptir.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Sohbet Odalarında Fikir Ayrışmaları

Sohbet Odalarında Fikir Ayrışmaları

İnsanların ve insan topluluklarının olduğu her yerde farklı fikir ve düşünce yapısında bireylerin de olduğunu görmekteyiz. Kimi zaman okuduğumuz okulumuzda,kimi zaman çalıştığımız yerde bu farklı fikir ve düşünce yapılarının insan kütlelerini birbirinden ayrıştırdığını görmekteyiz. Bu tip durumları sohbet sitelerinde de görmekteyiz. En nihayetinde bir insan topluluğunun oluşturduğu sohbet siteleri farklı siyasi görüşlerin bir araya geldiği mecralar olarak göze çarpmakta. Sohbet Odalarının temel amacı,farklı içsel tercihleri yapmış olan insanların internet üzerinden birbirleriyle etkileşimini sağlamaktır. Sohbet sitelerinin bu yapısı elbette ki farklı içsel ve düşünsel yolculuklara kapı açtığı gibi kendine has problemleri de var edebilmektedir. Her şeyde kendince yarar ve zarar gerçekliğinin olduğu gibi…

Chat sitelerinin ve bu siteleri yönetenlerin bu gerçekliğin farkında olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu gerçekten hareketle sohbet sitelerinde oldukça özgür bir tartışma platformunun oluşması için çabalar sarf etmekten imtina etmemeleri gerekir.
Chat Odaları kullanıcıları kendilerine sunulan bu özgür platformu düşüncelerini ve düşüncelerinin mahiyetini kendine yakın gördükleri veya tartışmanın karşı tarafına aksettirmekten geri durmamaktadır. Bu farklı fikir ve düşünce yapısına sahip olan kullanıcılar,sadece kendileri gibi düşünen insanlarla fikir alışverişi yapmakla kalmamakta aynı zamanda fikri açıdan kullanıcının kendisinden uzakta kaldığını düşündüğü bireylere siyasi fikirlerini daha iyi ve detaylı bir şekilde anlatma imkanını bulur.Bu sayede belli siyasi konularda aydınlanmış olan sohbet sitesi kullanıcıları konuya uzak olan kullanıcıların fikri açıdan aydınlanmasını da sağlamaktadır…

Bu fikri açıdan ayrışmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları olduğu gerçekliğini de kabul etmemiz gerekir. Kendini siyasi tartışmalardan uzak tutmaya çalışan sohbet sitesi kullanıcıları, siyasi tartışmalarının tam göbeğinde kendilerini bulabilmektedir. Bu da ortak sohbet panelinden alınabilecek maksimum hazzın önünde en büyük engellerden biridir. Ayrıca siyasi tartışmaların yaratmış olduğu kalıp düşüncelerin değişime kapalı olması ve ön yargıların sohbet sitesi kullanıcılarının benliğini çepeçevre kuşatmış olması tartışmaların amacından sapmasına ve hakaretlere, istenmeyen diyaloglara sebebiyet vermektedir. Bu diyalog ortamını pek çok defa tecrübe etmiş olan sohbet sitesi yöneticilerinin aldığı bazı önleyici kurallar mevcuttur ve bu kurallar etkili de olmaktadır. ”Herkes aynı şeyi düşünüyorsa, hiç kimse fazla bir şey düşünmüyor demektir.” (W.Lippmann)

YORUM YAP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne aramıştınız?

Kategoriler

Arkadaşlarını Bul
#Sohbet odalarında güzel dostluklar
Müzik Dinle
#Radyo Kanalımızda müziğin ritmini hisset
Yardımlaşma
#Help kanalından yardım alabilirsin